Főoldal HírekEgyéb Új korszak előtt az EU állatjóléti szabályozása

Új korszak előtt az EU állatjóléti szabályozása

by Varga Sándor

BRÜSSZEL/STRASBOURG — Az Európai Bizottság 2026-ra ígéri az első konkrét javaslatokat az EU állatjóléti szabályainak átfogó korszerűsítésére, amely egyaránt szolgálja majd az állatok jólétét és a gazdálkodók versenyképességét — hangzott el az Európai Parlament decemberi plenáris ülésén.

Átfogó reform a láthatáron

Várhelyi Olivér biztos a parlamenti vitán hangsúlyozta: a jól megtervezett állatjóléti szabványok nem jelentenek pluszterhet a gazdálkodóknak, hanem valódi előnyökkel járhatnak mind az állatok, mind a termelők számára. „Kisebb antimikrobiális rezisztencia, jobb húsminőség és nagyobb összhang a belső piacon” — sorolta a várható pozitív hatásokat a biztos.

A szakember szerint a jelenlegi uniós szabályozás korszerűsítése több szempontból is időszerű:

  • Tükröznie kell a tudomány és a technológia terén elért eredményeket
  • Fel kell oldania a nemzeti szintű szigorúbb szabályok miatti piaci torzulásokat
  • Biztosítania kell az EU-n kívülről behozott termékek esetében is az uniós normákat

Fokozatos átállás és ágazati sajátosságok

A Bizottság megközelítése a „fokozatos és kiegyensúlyozott átállás” elvét követi, elismerve, hogy az állatjóléti előírások szigorítása ágazatonként eltérő kihívásokat jelent. „Átmeneti időszakokra lesz szükség, amelyek ágazat- és fajspecifikusak, és kellően hosszúak ahhoz, hogy a termelők alkalmazkodni tudjanak” — emelte ki Várhelyi.

A biztos ígéretet tett a gazdaközösségekkel folytatandó aktív párbeszédre, hogy „jövőálló megoldásokat hozhassanak létre, amelyek szilárd bizonyítékokon alapulnak és elkerülik az általános, mindenkire érvényes megközelítést.”

Eredmények és előzmények

A Bizottság már két konkrét javaslatot is elfogadott a közelmúltban:

  • A kutyák és macskák jólétéről szóló jogszabálytervezet
  • Az állatok szállításáról szóló szabályozás módosítása

Az átfogó reform a 2020-ban elfogadott „Farmtól az asztalig” stratégia része, amely előirányozta az állatjóléti jogszabályok felülvizsgálatát. A Bizottság több kulcsfontosságú területen dolgozik a szabályok korszerűsítésén:

  • A tenyésztési céllal tartott állatok védelméről szóló irányelv
  • A tojótyúkokra, brojlercsirkékre, sertésekre és borjakra vonatkozó minimumszabályok
  • Az állatok szállítás közbeni és leöléskori védelméről szóló szabályzat

Bár az Európai Bizottság eredetileg 2023 októberére ígérte a teljes körű felülvizsgálatot, a munka még folyamatban van. Az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd keretében azonban minden érdekelt egyetértett abban, hogy 2026-ig sürgősen felül kell vizsgálni a vonatkozó jogszabályokat.

Előrelépés a szállítási szabályokban

Az állatok szállítás közbeni védelmére vonatkozó szabályok módosítása már több mint egy éve folyik. Az új rendelkezések szigorúbb korlátokat szabnának többek között:

  • A szállítás időtartamára
  • A szállítás közben megengedett hőmérsékleti tartományokra
  • A szállítható állatok minimális életkorára

A javaslatot 2023 decemberében terjesztette elő a Bizottság, de elfogadása még várat magára. „Az élőállat-exportban érdekelt tagországok és a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokkal küzdő országok aggodalmukat fejezték ki a magasabb követelmények miatt” — mutat rá a jogi folyamat nehézségeire a szakértői értékelés.

A lengyel EU-elnökség programjában szerepel ugyan az állatok szállítás közbeni védelméről szóló rendelettervezet, de az elemzők szerint a következő hónapokban inkább csak lassú előrehaladás várható, mint áttörés.

0 hozzászólás
0

Kapcsolódó bejegyzések