Főoldal HírekEgyéb Négy ország gazdái tiltakoztak az ukrán import és a brüsszeli agrárpolitika ellen

Négy ország gazdái tiltakoztak az ukrán import és a brüsszeli agrárpolitika ellen

by Varga Sándor

HOLIČ/HODONÍN — Több száz traktoros demonstrációval fejezték ki tiltakozásukat a cseh-szlovák határon a visegrádi országok és Ausztria mezőgazdasági termelői. A szerda délután megtartott közös akcióban a magyar, szlovák, cseh és osztrák gazdák az ukrán import okozta piaci zavarok azonnali kezelését és a Közös Agrárpolitika forrásainak megőrzését követelték az Európai Bizottságtól.

Évfordulós demonstráció

A szerda délután megtartott tiltakozó akció szinte napra pontosan egy évvel az előző, hasonló helyszínen rendezett demonstráció után zajlott. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleménye szerint a gazdák a szlovák-cseh határátkelőhelynél (Holič–Hodonín) gyűltek össze, hogy nyomatékosítsák követeléseiket.

„A mezőgazdaság elsődleges feladata az élelmezésbiztonság garantálása, a minőségi és biztonságos élelmiszerek előállítása” — hangsúlyozták a résztvevők, akik szerint kulcsfontosságú az agrár-élelmiszeripar gazdasági életképességének megőrzése az Európai Unióban.

Közös nyilatkozat a változásért

A négy ország agrárkamarái közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben többek között követelik:

  • A Közös Agrárpolitika (KAP) forrásainak megőrzését
  • A bürokrácia csökkentését
  • Az európai élelmiszer-termelés versenyképességének javítását
  • A területalapú támogatások megtartását

A gazdaszervezetek határozottan elutasítják a Bizottság azon kezdeményezését, amely a KAP költségvetésének csökkentését és a területalapú támogatások eltörlését célozza.

Ukrán import: június után jöhet a válság

A tiltakozás egyik központi kérdése az Ukrajna és az EU közötti kereskedelmi kapcsolat jövője. Az Európai Bizottság által bevezetett autonóm kereskedelmi intézkedések (ATM) 2025. június 5-én lejárnak, ami a demonstrálók szerint komoly veszélyt jelent a kelet-közép-európai mezőgazdaságra.

A gazdálkodók új megállapodást sürgetnek, amely hatékony védelmet nyújt az európai termelők számára. Kritikájuk szerint az ukrán import jelentős része nem felel meg az EU élelmiszer-biztonsági elvárásainak sem, ezért követelik, hogy a harmadik országok termelőitől is ugyanazokat az állat- és növény-egészségügyi előírásokat várják el, mint az uniós gazdáktól.

Mercosur-egyezmény és „hamis élelmiszerek” elleni fellépés

A közös nyilatkozat kitér az EU és a Mercosur államok (Brazília, Argentína, Paraguay, Uruguay) között tervezett szabadkereskedelmi megállapodásra is, amely a gazdák szerint jelentős versenytorzító hatásokkal járna a mezőgazdasági termékek piacán.

A négy ország agrárkamarái egyúttal támogatásukról biztosították a „Stop Fake Food” elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amelynek célja az élelmiszerek valódi származásának feltárása és a fogyasztók megfelelő tájékoztatása.

 

Indexkép: nak.hu

0 hozzászólás
0

Kapcsolódó bejegyzések