Főoldal Hírek Különleges talajlakó mikroorganizmusok forradalmasíthatják a víztisztítási technológiákat

Különleges talajlakó mikroorganizmusok forradalmasíthatják a víztisztítási technológiákat

by Varga Sándor

A talajvizek természetes tisztulási folyamatainak kulcsszereplőit azonosították amerikai kutatók, akik egy rendkívüli képességekkel rendelkező mikroorganizmus-törzset fedeztek fel több mint 20 méterrel a földfelszín alatt. A felfedezés hosszú távon átalakíthatja vízkezelési stratégiáinkat és környezetvédelmi gyakorlatunkat.

A Michigani Állami Egyetem kutatócsoportja által azonosított CSP1-3 jelzésű mikrobatörzs különleges tulajdonsága, hogy aktívan bontja a felszínről a mélyebb talajrétegekbe szivárgó szennyezőanyagokat. A felfedezés jelentőségét növeli, hogy a mikroorganizmust nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Kína geológiailag hasonló területein is kimutatták, ami arra utal, hogy globális elterjedésű lehet.

„Ami igazán meglepő ezekben a mikroorganizmusokban, hogy aktív anyagcserét folytatnak ilyen mélységben is. Nem egyszerűen túlélnek, hanem kifejezetten dominálják a mélységi mikrobiális közösséget, helyenként az össznépesség akár felét is kitéve,” nyilatkozta lapunknak a kutatást vezető szakember.

A genetikai elemzések alapján ezek a különleges baktériumok eredetileg vízi élőhelyeken, főként termálvizekben élhettek, majd evolúciós alkalmazkodás során fokozatosan jutottak egyre mélyebb talajrétegekbe. A kutatók a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent tanulmányukban kifejtik, hogy míg a felszíni talajrétegek korlátozott kapacitással bírnak a vízszűrés terén, a mélyebb rétegek sokkal nagyobb mennyiségű víz hosszabb idejű tisztítására képesek.

A CSP1-3 törzs különlegessége, hogy a felső talajrétegekből kimosódó szén- és nitrogénvegyületeket hasznosítja, miközben lebontja a szennyeződéseket. Ez a folyamat tulajdonképpen a természet saját víztisztító rendszerének kulcsfontosságú eleme.

A kutatás következő lépéseként a tudósok laboratóriumi környezetben próbálják tenyészteni ezeket a mikroorganizmusokat, ami jelentős kihívást jelent, hiszen rendkívül speciális életkörülményeket kell biztosítani számukra. Ha sikerül, az út nyílhat olyan biotechnológiai alkalmazások felé, amelyek természetes módon segíthetik a szennyezett talajvizek megtisztítását.

A szakértők szerint ez a felfedezés nemcsak tudományos szempontból jelentős, hanem gyakorlati megoldást kínálhat a globális vízszennyezés elleni küzdelemben, különösen olyan régiókban, ahol a tiszta ivóvízhez való hozzáférés kritikus kérdés.

0 hozzászólás
0

Kapcsolódó bejegyzések