Határközeli észlelések után újabb megjelenésre számítanak a szakemberek
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) figyelmeztetést adott ki a veszélyes invazív faj, az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) várható újbóli megjelenéséről Magyarországon. A szakértők szerint 2025-ben nagy valószínűséggel ismét számítani lehet a kártevő felbukkanására, ami komoly fenyegetést jelent a hazai beporzópopulációra és a mezőgazdasági termelésre egyaránt.
Az ázsiai lódarazsat először 2023 augusztusában azonosították a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimlén, ahol az OMME hatékony fellépésének köszönhetően októberre sikerült felszámolni a fészket. Bár azóta nem jelentettek újabb hazai eseteket, a szlovák határvidéken történt észlelések arra figyelmeztetnek, hogy a veszély továbbra is fennáll.
„Egy ázsiai lódarázs kolónia akár több tízezer méhet is elpusztíthat rövid idő alatt, ami katasztrofális következményekkel járhat nem csak a méhészetek, de teljes ökoszisztémák számára is,” nyilatkozta az OMME szakértője.
A sötét színű, jellegzetesen sárga lábvégű invazív darázs kisebb termetű az őshonos európai lódarázsnál, hossza mindössze 2,5-3 centiméter. Fészkei jellemzően magas fákon vagy bokrokon találhatók, ritkábban talajszinten, és megkülönböztető jegyük, hogy a bejárat alul helyezkedik el, szemben az európai fajjal, amelynél oldalt.
Az OMME közleményében hangsúlyozza a lakossági közreműködés fontosságát: amennyiben bárki ázsiai lódarazsat vagy annak fészkét észleli, készítsen fényképet, és a pontos helyszín megjelölésével küldje el a velutina@omme.hu címre. Az egyesület honlapján (www.omme.hu/azsiai-lodarazs/) részletes tájékoztató és összehasonlító anyagok találhatók az invazív faj felismeréséhez.
A szakemberek szerint a gyors bejelentés és az összehangolt fellépés kulcsfontosságú a faj terjedésének megakadályozásában és a hazai beporzók védelmében, hiszen az ázsiai lódarázs nemcsak a mézelő méhekre, hanem számos más őshonos rovarfajra is veszélyt jelent.