Főoldal HírekÁllattenyésztés Háborús feszültség az amerikai-kínai húspiacon: 3 milliárd dolláros export forog kockán

Háborús feszültség az amerikai-kínai húspiacon: 3 milliárd dolláros export forog kockán

by Varga Sándor

Alternatív célpontként az EU-ba is érkezhet a fennakadt áru

Súlyos válság fenyegeti az amerikai húsipart, miután Kína nem újítja meg számos amerikai húsüzem exportengedélyét. A politikai és kereskedelmi feszültségek eszkalálódása miatt több mint 3 milliárd dollár értékű amerikai marha-, sertés- és baromfihús-export kerülhet veszélybe – értesült a farmprogress.com.

Egy korábbi egyezmény romjain

A konfliktus gyökerei a Trump-adminisztráció első időszakára nyúlnak vissza. Az akkor kötött első fázisú kereskedelmi megállapodás részeként Kína vállalta, hogy 200 milliárd dollár értékben vásárol amerikai árukat, köztük jelentős mennyiségű mezőgazdasági terméket. Az egyezmény keretében öt évvel ezelőtt számos amerikai húsüzem kapott exportengedélyt.

A viszony azonban Donald Trump második elnöki ciklusában tovább romlott. Az amerikai kormányzat nemrég 20%-ra emelte a kínai termékekre kivetett vámokat, amire Peking saját vámok bevezetésével válaszolt, amelyek többek között az amerikai marhahúst, baromfit és gabonát érintik.

Félelmek a húsiparban

A Kínai Vámigazgatási Hivatal februárban már törölte több tucat amerikai üzem regisztrációját, annak ellenére, hogy Washington hivatalosan kérte azok megújítását. Az érintett létesítmények között olyan vezető vállalatok üzemei találhatók, mint a JBS SA, a Tyson Foods Inc., a Cargill Inc. és a Smithfield Foods Inc.

„Szörnyű helyzetről” beszél Joe Schuele, az Egyesült Államok Húsexport Szövetségének szóvivője, aki szerint a konfliktus kiszámíthatatlanságot teremt a termelők és exportőrök számára. Brett Stuart, a Global Agritrends tanácsadó cég alapító partnere arra figyelmeztet, hogy az engedélyek lejártával az amerikai húsipar teljes exportkorlátozással nézhet szembe, ami jelentős gazdasági károkat okozhat.

A helyzet súlyosságát fokozza, hogy Kína az Egyesült Államok második legnagyobb húsexportpiaca Mexikó után. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) tájékoztatása szerint egyes szállítmányokat már töröltek, és további exporttételek is veszélyben vannak.

Kína stratégiája

Szakértők szerint Kína lépéseinek hátterében több tényező is állhat:

  • Túltermelési válság: A kínai húsipar jelenleg túlkínálattal küzd, miközben a belső fogyasztás csökken. A sertéshús, marhahús és tejtermékek árának zuhanása miatt a kínai termelők nyeresége jelentősen csökkent.
  • Piacvédelem: Peking vizsgálatot indított a marhahús-importtal kapcsolatban, hogy védje a hazai ágazatot.
  • Politikai nyomásgyakorlás: A növekvő geopolitikai feszültségek és az amerikai vámemelés miatt Kína további gazdasági lépésekkel próbál válaszolni.

Európai piac a mentőöv?

Miközben az USDA továbbra is próbál tárgyalni Kínával a lejáró engedélyek megújításáról, egyelőre nem kaptak választ a kínai hatóságoktól. Az amerikai húsipari vállalatok számára ez komoly bizonytalanságot jelent, hiszen a keleti piac kiesése jelentős veszteségeket okozhat.

Alternatív megoldásként az amerikai exportőrök más piacokra, például Mexikóra, Japánra vagy az Európai Unióra összpontosíthatnak, de ezek a piacok nem feltétlenül képesek teljes mértékben pótolni a kínai keresletet. Az EU-ba irányuló esetleges megnövekedett import az európai termelőkre is hatással lehet, valamint befolyásolhatja az európai húsárakat is.

0 hozzászólás
0

Kapcsolódó bejegyzések