Az University of California, Riverside kutatói áttörő technológiát fejlesztettek ki, amely forradalmasíthatja a kereskedelmi méhészetet, és csökkentheti a drámai mértékű kolóniaveszteségeket.
A globális méhpopuláció veszélyben
A világ méhállománya évtizedek óta súlyos nyomás alatt áll. A növekvő növényvédőszer-használat, az élőhelyek pusztulása és az éghajlatváltozás eddig korábban soha nem látott mértékű populációcsökkenést okozott. Az Egyesült Államokban az elmúlt évben például több mint 55%-os kaptárveszteséget regisztráltak.
Forradalmi elektronikus megoldás
A kutatók által kifejlesztett Electronic Bee-Veterinary (EBV) rendszer egy innovatív hőérzékelő technológia, amely képes megjósolni a kaptárak kritikus állapotát. A rendszer egy úgynevezett „egészségi tényező” segítségével figyelmeztet a közelgő veszélyekre, amelyet a hőmérsékleti adatok alapján számol ki.
Hogyan működik a rendszer?
- Valós idejű hőmérséklet-monitoring
- Korai figyelmeztetések küldése a méhészeknek
- Nullától egyig terjedő skálán jelzi a kolónia állapotát
- Képes előre jelezni a problémákat akár napokkal a lehetséges összeomlás előtt
A jövő technológiája
A kutatók célja egy olyan rendszer kifejlesztése, amely nem csupán figyelmeztet, hanem automatikusan képes szabályozni a kaptárak hőmérsékletét. A jelenleg 50 dollárnál is olcsóbb érzékelő forradalmasíthatja a méhészetet.
Miért fontos ez?
A méhek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Évente mintegy 29 milliárd dollár értéket teremtenek csupán az Egyesült Államok mezőgazdaságában, több mint 80 növényfaj beporzásával.
Amit a szakértők mondanak
Boris Baer, a kutatócsoport entomológusa szerint „Az emberek régóta álmodoztak egy ilyen rendszerről, most végre sikerült integrálni a kaptárak működésébe.”
A technológia részleteit az ACM Transactions on Knowledge Discovery from Data tudományos folyóiratban tették közzé, jelezve a kutatás tudományos hitelességét és jelentőségét.