Az Európai Bizottság jelentősen módosította a szőlőültetvények újratelepítési engedélyeinek szabályozását. A változtatás célja, hogy segítse a termelőket a borpiaci kihívásokhoz és az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban – számol be a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapja.
Öt évre nő a határidő
A legjelentősebb változás, hogy a termelők ezentúl a szőlőültetvény kivágását követő ötödik borpiaci év végéig nyújthatják be újratelepítési engedélykérelmeiket. Ez jelentős hosszabbítás a korábbi szabályozáshoz képest, amely szerint a kérelmeket legfeljebb a kivágás évét követő második borpiaci év végéig lehetett benyújtani.
Válasz a piaci és környezeti kihívásokra
A döntés hátterében az európai borpiac strukturális problémái állnak. Az EU borpiaca évek óta csökkenő fogyasztással küzd, amit a COVID-19 világjárvány és az azt követő gazdasági válság tovább súlyosbított. Különösen a vörösborok iránti kereslet esett vissza, miközben a fehérborok és pezsgők népszerűsége növekszik.
A piaci nehézségek mellett az éghajlatváltozás, az extrém időjárási jelenségek és a növekvő termelési költségek is komoly kihívások elé állítják a szőlőtermesztőket.
Több idő a döntésre
A hosszabb határidővel a szőlőtermesztők több időt kapnak arra, hogy átgondolják, milyen fajtákat telepítsenek újra és milyen termesztési módszereket alkalmazzanak. Ez lehetőséget ad az aszállyal és különböző betegségekkel szemben ellenállóbb fajták kiválasztására is.
A módosított rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetést követő 20. napon lép hatályba, és közvetlenül alkalmazandó minden tagállamban, így Magyarországon is.
A Bizottság által elfogadott rendeletmódosítás IDE KATTINTVA olvasható