Az Európai Bizottság tervei szerint radikálisan átalakulhat az EU agrártámogatási rendszere, amelynek központi eleme a területalapú támogatások eltörlése lenne.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) aggodalmát fejezte ki, mivel szerintük a javasolt változtatások a közösségi mezőgazdaság visszaeséséhez, valamint az európai élelmiszerbiztonság megszűnéséhez vezethetnek. Ennek ellenállására petíciót indítottak az uniós tervek ellen.
Már több mint százezren támogatták a kezdeményezést
Cseh Tibor András, a Magosz főtitkára tájékoztatása szerint az október vége óta folyó aláírásgyűjtés során több mint százezer ember állt ki a magyar mezőgazdaság mellett. Az aláírások gyűjtését továbbra is folytatják, mivel a magyar gazdák számára alapvető változásokat jelenthet az EU agrártámogatási rendszerének tervezett átalakítása.
A területalapú támogatások megszűnése, amelyről elsőként mi számoltunk be, kétségeket ébreszt a gazdák számára a létfontosságú támogatások jövőjét illetően. Ez a támogatási forma, amely a földterület nagysága alapján biztosít pénzügyi hozzájárulást, eddig az agrárium egyik legstabilabb pillérének számított. A gazdálkodók ezt a támogatást azért kapták, hogy az uniós szabályozásoknak megfelelően termeljenek. A javasolt változtatások azonban más, nem biztos, hogy a magyar gazdák versenyképességét növelő szempontokat helyeznének előtérbe.
Ukrajna csatlakozása és a közös agrárpolitika
Cseh Tibor András kiemelte, hogy a támogatási rendszer átalakításának egyik mozgatórugója Ukrajna EU-csatlakozásának előkészítése. Az Európai Unió a közös agrárpolitikai keretet az új tagországok szükségleteihez kívánja igazítani, de ez komoly feszültségeket okozhat a már meglévő tagállamok agrárgazdaságában.
Kérdések a szakmai háttérről és a tervezet alkalmazhatóságáról
A Magosz véleménye szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke által vezetett stratégiai párbeszéd alapja nem megfelelő. Cseh Tibor András elmondása szerint az agráriumi javaslatok olyan szakemberek által készültek, akiknek nincs közvetlen tapasztalatuk a gazdák mindennapi munkájáról. A tervezet szerzői között bölcsészprofesszorok és egyéb, az agráriumtól távol álló szakemberek is szerepelnek, ami kérdéseket vet fel a javaslatok gyakorlati alkalmazhatóságával kapcsolatban. Továbbá, a kelet-európai agrárszervezeteket nem vonták be a munkába, így a helyi gazdák érdekeit senki nem képviselte az elkészített anyagban.