Főoldal HírekÁllattenyésztés Agrárszervezetek összefogása az állati melléktermékek kezelésének modernizálásáért

Agrárszervezetek összefogása az állati melléktermékek kezelésének modernizálásáért

by Varga Sándor

Szakmai párbeszéd kezdődött az állati melléktermékek kezelési rendszerének átfogó korszerűsítéséről – jelentette be a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A kezdeményezés célja a gazdálkodók költségterheinek csökkentése és egy hatékonyabb, fenntarthatóbb hulladékgazdálkodási rendszer kialakítása.

Széles körű szakmai összefogás

A NAK által szervezett dunaharaszti tanácskozáson az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) képviselői mellett részt vett az ATEV Zrt., valamint az állattenyésztési és élelmiszeripari ágazat számos meghatározó szakmai szervezete. A résztvevők között volt a Baromfi Termék Tanács, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége, a Magyar Húsiparosok Szövetsége és több állatfaj-specifikus szakmai szövetség is.

Alapvető fontosságú ágazati kérdés

A megbeszélésen hangsúlyozták, hogy az állati eredetű melléktermékek megfelelő kezelése az állattartás működtetésének alapfeltétele, amely szorosan kapcsolódik az állategészségügyhöz, a járványvédelemhez és a körkörös gazdálkodás elveihez is.

„Napjainkban ez a terület jóval többről szól, mint egyszerű hulladékmegsemmisítésről” – hangsúlyozza a közlemény.

A munka folytatódik

A résztvevők a tanácskozást egy hosszabb egyeztetéssorozat első állomásának tekintik. Megállapodtak abban, hogy rövidesen folytatják a szakmai párbeszédet, és közösen keresnek megoldásokat az állati eredetű melléktermékek kezelésének és hasznosításának problémáira.

Az együttműködés keretében kiemelt hangsúlyt kap a tudatosítás és tájékoztatás fontossága is, amely segítheti a termelőket a különböző állati mellékterméktípusok megfelelő kezelésében és hasznosításában.

A szakmai szervezetek nem zárják ki a hazai rendszer kereteinek teljes újragondolását sem a hatékonyabb és fenntarthatóbb működés érdekében.

0 hozzászólás
0

Kapcsolódó bejegyzések