Főoldal Állattenyésztés Különleges tulajdonságok – Egy tenyésztő tapasztalatai a dorper juhról

Különleges tulajdonságok – Egy tenyésztő tapasztalatai a dorper juhról

by Varga Sándor

A dorper juhfajta 2005-ben érkezett Magyarországra, és azóta egyre népszerűbb a juhtenyésztők körében, főként vedlő gyapja miatt. A fajta különlegessége, hogy egyedenként változó a vedlés mértéke és időpontja. Márciusban kezdődik a vedlés, ami a hőmérséklet emelkedésével fokozódik. A juhok dörgölőznek, hogy megszabaduljanak a szőrzetüktől, ami a gazda számára kihívást jelent a nagyobb állományokban.

Szaporaság: A fajta rendkívül jó szaporasági tulajdonságokkal bír; a jerkék éves korukra ellethetők, és jó körülmények között könnyedén felnevelik a bárányaikat. 8 hónaponként újra ellethetők, akár hormonális kezelés nélkül is, ami lehetővé teszi a folyamatos tenyésztést.

Kihívások a nyírás során:

Bár a dorper fajtát általában nem nyírják, egyes tenyésztők 2023-ban mégis nyírták az állományukat. A nyírás azonban nehézkes, a szakértők szerint a dorper gyapja nagyon rosszul kezelhető, ami nehézzé teszi a munkát.

Szaporaság és súlygyarapodás:

A dorper juhok különleges szaporodási képességeikkel tűnnek ki: hormonkezelés nélkül is ivarzanak, és az ellések akár nyolchónapos intervallumokkal folyamatosan zajlanak. A tenyésztő tapasztalatai szerint az ellést követően a bárányok gyorsan fejlődnek; május végére a bárányok átlagos súlya 28,5 kg volt, a legnagyobb elérte a 36,5 kg-ot.

A fajta hústermelési képessége, szapora ellései és vedlő gyapja miatt ígéretes megoldás a gyapjú iránti csökkenő kereslet kihívásaira.

0 hozzászólás
0

Kapcsolódó bejegyzések