A kaliforniai partok mentén példátlan ökológiai krízis bontakozott ki az elmúlt hetekben. Huntington Beach térségében működő Wetlands and Wildlife Care Center munkatársai megfeszített tempóban dolgoznak, hogy megküzdjenek a régióban pusztító súlyos domoinsav-mérgezés következményeivel, amely már most több tucat tengeri madár életét követelte.
Túlterhelt mentőközpont
„Kapacitásaink a végletekig feszítettek,” – nyilatkozta Dr. Elizabeth Wood állatorvos, aki kollégáival együtt március közepe óta gyakorlatilag szünet nélkül fogadja a mérgezés tüneteit mutató állatokat. A központba már több mint 70 madár érkezett sürgős ellátásra, és számuk óráról órára növekszik.
Az érintett fajok között főként pelikánok, kormoránok, búvárfélék és récék találhatók. A mérgezést szenvedett madarak jellemzően zavart viselkedést mutatnak, idegrendszeri rohamokat kapnak, repülési és járási nehézségekkel küzdenek, és gyakran súlyosan legyengült, lesoványodott állapotban kerülnek a gondozók kezei közé.
Mi áll a háttérben?
A domoinsav egy rendkívül erős neurotoxin, amely bizonyos tengeri algafajok túlszaporodása során keletkezik. A méreganyag a táplálékláncba kerülve pusztító hatást fejt ki a tengeri ökoszisztémára – nem csak madarakat, hanem fókákat, delfineket és egyéb tengeri emlősöket is érint, sőt az emberi egészségre is veszélyt jelent, ha valaki szennyezett tengeri élőlényeket fogyaszt.
A szakértők szerint az idei mérgezéshullám intenzitása minden korábbi esetet felülmúl. A helyzetet súlyosbítja, hogy a januári erdőtüzek során keletkezett hamurészecskék és az esővízzel a tengerbe mosódott szennyeződések ideális táptalajt biztosítanak a toxikus algák szaporodásához.
Küzdelem az életekért
A mentőközpont személyzete heroikus küzdelmet folytat az állatok megmentéséért. A mérgezést szenvedett madarak infúziós kezelést és speciális gyógyszereket kapnak, hogy elősegítsék a toxin kiürülését szervezetükből.
„Minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy megmentsük ezeket az állatokat, de sajnos a túlélési arány messze elmarad a remélt szinttől,” – mondta Debbie McGuire, a vadvédelmi központ igazgatója. Ennek ellenére a csapat nem adja fel a küzdelmet, és bizakodik a helyzet javulásában.
Mit tehetünk?
A szakemberek arra kérik a lakosságot, hogy fokozott figyelemmel járjanak a partvidéken, és ha beteg vagy szokatlanul viselkedő tengeri madarat észlelnek, haladéktalanul jelentsék azt a megfelelő hatóságoknak. Ugyanakkor nyomatékosan felhívják a figyelmet arra, hogy senki ne próbálja meg saját maga befogni vagy kezelni az állatokat, mivel ez további stresszt okozhat számukra, és a mérgezés tüneteit mutató madarak viselkedése kiszámíthatatlan lehet.
A jelenlegi ökológiai válság egyben figyelmeztetés is: az óceánok egészségének romlása és a toxikus algavirágzások gyakoribbá válása szoros összefüggésben áll a klímaváltozással és a tengeri szennyezéssel, így hosszú távú megoldást csak környezetünk fokozott védelme hozhat.